MELK
Melk er et smart valg. Visste du at melk og meieriprodukter er den største kilden til kalsium i kostholdet vårt og at melk er rik på protein? Melk kan med fordel brukes som restitusjonsdrikk etter aktivitet og trening. Når man er i aktivitet, er det viktig å ha et sunt og variert kosthold. Et glass melk inneholder 7 næringsstoffer som er viktige for kroppen vår. Det er unikt å få alle disse egenskapene fra en og samme kilde.
5 gode grunner til å drikke melk:
1. Melk er barn og unges største kilde jod
2. Uten tilsatt sukker
3. Kalsium for et sterkt skjelett
4. Melk er en god kilde til proteiner
5. Melk er kilde til B-vitaminer
SJOKOLADEMELK
Fyll på etter aktivitet - Etter aktivitet trenger kroppen næring, væske og hvile for å restitueres. En viktig del av restitusjonen er å fylle opp igjen karbohydratlagrene i muskulaturen, slik at energilageret er på topp til neste aktivitet. Dette gjør du ved å spise eller drikke noe som inneholder karbohydrater. Det er også en fordel at du får i deg litt protein etter trening slik at kroppen kan «reparere» og bygge opp muskelvev som har blitt brutt ned under treningsøkten. Du trenger også påfyll av væske og salter som du taper gjennom svette. Melk og sjokolademelk gir deg både væske, karbohydrater, protein og litt salter, og er derfor en fin ting å drikke etter man har vært aktiv.
Q-Meieriene har to varianter av sjokolademelk: Q Fersk Sjokolademelk i 0,25 liter og 0,5 liter. Q Fersk sjokolademelk er den eneste ferske sjokolademelken på markedet. Konge Sjokolademelk kommer i praktisk flaske med skrukork og pant. Sjokolademelken har god holdbarhet og er laktosefri.
SKYR®
Skyr® er et syrnet melkeprodukt, med et naturlig høyt proteininnhold. I tillegg er den fettfri. Disse egenskapene gjør produktet til et supert mellommåltid, siden protein er viktige næringsstoffer som bidrar til å opprettholde og styrke muskelmasse. Ved å velge Skyr® som mellommåltid vil man få et godt påfyll av kvalitetsrike næringsstoffer, og i tillegg få dekket en av de tre anbefalte porsjonene fra melk- og meieriprodukter.
JUICE
Det er mange som synes det er enklere å få i seg fem om dagen om en eller to av dem kan nytes fra et glass. Hos Q-meieriene kan du velge mellom appelsinjuice eller eplejuice i 0,25 Liter eller 0,50.
YOGHURT
Det er fint plass til yoghurt i det daglige kostholdet til både store og små. Q-meieriene har praktiske klemmeposer i 125g Q Frokostyoghurt. Disse er i tillegg laktosereduserte og har laktoseinnhold på 0.1g laktose pr 100g.
Se flere gode tips i Kavli og Q-meieriene sitt hefte: Store drømmer = Sunne valg 2020